Etető készítés

Madáretetőt nagyon sokféleképpen lehet készíteni, és számtalan anyag alkalmas erre (a fotók jobb egérgomb ► kép megnyitása új lapon paranccsal kinagyíthatók).
 
 
 
1. Műanyag palack aljából
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Egyszerűen csak levágjuk egy legalább 2 literes üveg alját, a levágott részt ragasztószalaggal vonjuk be, hogy ne sértse meg a madár lábát. Ezután három, vagy több lyukat szúrunk rá, és tartós fonalat vagy egyéb anyagot fűzünk bele, amit aztán összekötünk egy csomóba. Én fonással készítettem egy-egy szálat, hogy semmiképpen se szakadjon el. Érdemes az alját is kilyukdalni, így csapadékos időben is használható. 
 
 
 
 
2. Nagyobb műanyag üvegből
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ügyeljünk arra, hogy alaposan mossuk ki, miután kiürült. Kivágunk egy nagyobb lyukat, de a tetejét meghagyjuk. Véd az eső ellen. 
 
 
 
 
3. Hálós (függő) magetető
 
 
Minden a kreativitástól függ. Egy kiürült cinegegolyó hálója tetején egy pici lyukat vágunk, majd óvatosan kitágítjuk. Ebbe kerülhet mogyoró, dió, az a lényeg, hogy törjük fel, és ne potyogjon ki a rácsokon. A diót lehetőleg két részben hagyjuk. Nagyon sok belefér egy kisebb méretűbe is. Ha megtöltöttük, akkor kössük össze, és már csak fel kell tálalni. Nálunk a madárkák nagy étvággyal ették. ☺
 
 
 
4. Dúcetető
 
 
Ha elég kitartóak, és ügyesek vagyunk, akár egy összetett dúcetetőt is barkácsolhatunk. Erre akasztható több függő etető is, alatta pedig talajetető alakítható ki. Előnye, hogy elég egyetlen darab, és sok madár fotózható egyszerre.

 

Etetési útmutató

- Mikor kezdjük el az etetést?
- November végétől érdemes elkezdeni, amikor már nincsenek rovarok.
 
- Mit adjunk a madaraknak? 
- Mindenféle magvakat megesznek, pl. napraforgómag, dió, alma. Szívesen fogyasztják a szalonnát, de vásárolhatunk madárgolyót is. Fontos az itató kihelyezése, ami bármiből elkészíthető. Minden reggel cseréljük ki a vizet.
 
- Mivel ne etessünk? 
- Kenyérrel nem szabad, mert ha nedvesség éri, baktériumok telepednek meg rajta, amit a madarak nem tudnak megemészteni.
 
- Hová célszerű etetőt helyezni? 
- Mindenképpen legyen macskabiztos: fák vékony és magas ágaira, ahol biztonságban ehetnek. Városokban erkélyre természetesen, vagy közeli fákra. 
 
- Milyen madarakat láthatunk? 
 
Madarak Eleségük Etető
cinegék szalonnadarab, napraforgó, madárgolyó, dióbél műanyag palack, ablaketető
rigók, vörösbegyek alma, répa, burgonya, rizs, főtt tojás talajetető
pintyfélék napraforgómag, köles talajetető
tengelic, meggyvágó, zöldike, csíz napraforgómag műanyag palack, ablaketető
verebek szinte mindent megesznek ablaketető, talajetető
 
- Meddig szolgáljuk ki őket élelemmel? 
- Kora tavaszig érdemes folytatni: amikor már észrevesszük a rovarokat, nem szükséges.